W wypełnionej do ostatniego miejsca Stacji Kultura w Lęborku odbyło się 17 kwietnia 2024 r. inspirujące spotkanie młodych piłkarzy Pogoni z drużyn E1, E2 i F1 oraz ich rodziców i trenerów z dietetykiem Kamilem Osowskim.

To kolejny pomysł naszego Klubu na wielowymiarowy rozwój naszych zawodników. Za tydzień kolejne spotkanie dla starszych wiekowo grup.

- Spotkanie miało uświadomić zarówno rodzicom jak i młodym zawodnikom jak ważne jest żywienie w sporcie nie tylko tym bardziej zaawansowanym, ale także amatorskim, oraz jak ogromny wpływ to żywienie ma na prawidłowy rozwój dzieci, gdy intensywnie uprawiają sport – wyjaśnia dietetyk Kamil Osowski. – Podczas prezentacji zwróciłem m.in. uwagę na właściwe spożycie węglowodanów w sportach wytrzymałościowo-szybkościowych. Powiedzieliśmy sobie jak powinny wyglądać posiłki około treningowe i po treningu, suplementacja i jak to wszystko wpływa na regenerację i wyniki sportowe. 

Dla rodziców przygotowane zostały specjalne materiały w formie e-booka z praktycznymi poradami nt. żywienia młodzieży w sporcie do pobrania ze strony internetowej 👉 https://osowski.dobrydietetyk.pl/czytelnia/2024/4/17/zywienie-modziezy-sport-kamil-osowski-17-04-24/

- Chcemy wszechstronnie rozwijać naszych zawodników i stąd pomysł na spotkanie z dietetykiem. Jestem pod wrażeniem formy prezentacji. Widziałem po twarzach chłopców, że byli mocno zainteresowani treścią prelekcji. Cieszę się, że frekwencja była wysoko zarówno zawodników jak i rodziców. To był bardzo pożytecznie spędzony czas z którego każdy mógł wynieść konkretną wiedzą do wdrożenia w swoim domu. Prawidłowe żywienie to lepsze wyniki, samopoczucie i siła do treningów czy nauki. Na pewno będziemy kontynuowali te spotkania – mówi koordynator szkolenia w Pogoni trener Wojciech Musuła.   

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej 👉 www.osowski.dobrydietetyk.pl

mgr Kamil Osowski - wielokrotnie wyróżniany za wysoki profesjonalizm i wkład na rzecz rozwoju marki DOBRY DIETETYK℠ w Polsce. W swojej karierze zawodowej uczestniczył w wielu konferencjach oraz szkoleniach dzięki, którym zdobył odpowiedni zakres wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu m.in: żywienia dzieci i młodzieży, żywienia kobiet w ciąży, dozwolonego wspomagania w sporcie, zasad zlecania i interpretowania badań laboratoryjnych w gabinecie dietetycznym, strategii postępowania dietetycznego w niedowadze i nadwadze, nietolerancjach pokarmowych, praktycznego stosowania diety eliminacyjnej i żywienia w chorobach autoimmunizacyjnych.
Wysoki stopień przygotowania merytorycznego wykorzystuje również podczas prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz prelekcji poruszających szeroką tematykę żywienia, terapii nadwagi czy wspomagania dietetycznego w chorobach.