4 lipca 1945 w Lęborku wygrana 4-1 reprezentacji Lęborka z wojskową drużyną Armii Czerwonej rozpoczęła powojenną historię lęborskiej piłki z której kilkanaście lat temu powstał klub LKS Pogoń Lębork. W sobotę, 3 grudnia odbyły się obchody z okazji sześćdziesięciolecia sekcji piłki nożnej Pogoni.

Największe sukcesy Pogoń święciła w połowie lat 90-tych. Czołowe lokaty w III lidze, awans do centralnych rozgrywek Pucharu Polski i teoretyczna możliwość awansu do II ligi to chlubny okres klubowej historii. Kolejne lata okazały się okrutne. Swoją nie byle jaką przecież rocznice klub dziś święci w ...piątej lidze.

Główna atrakcją 60-lecia sekcji piłki nożnej był piłkarski turniej halowy. Na sali popularnie zwanego „Rolniczaka” o godz. 9.00 do boju stanęło 10 zespołów, podzielonych na dwie grupy. W pierwszej wystąpiły drużyny ligowe z Łebuni, Charbrowa, Łeby, Cewic oraz obecna drużyna Pogoni Lębork. Drugą grupę utworzyły ekipy złożone z byłych graczy Pogoni roboczo nazwane jako Pogoń I, Pogoń II, Pogoń III, Pogoń IV (w każdej z nich wystąpili byli zawodnicy klubu, podzieleni według czasu, w którym występowali) oraz team złożony z kibiców, noszący nazwę Pogoń Fans. Grano systemem „każdy z każdym”. Emocje i wola walki towarzyszyły przy każdym pojedynku, jednak szczególny doping słyszalny był, gdy na boisku występowała drużyna kibiców.

W turnieju głównym laur zwycięstwa przypadł zespołowi Startu Łeba. Drugie miejsce zajęła Pogoń a za nimi LKS Łebunia (w jej składzie z powodu braków kadrowych wystąpiło kilku juniorów Pogoni), Chrobry Charbrowo i Leśnik Cewice. Najskuteczniejszym snajperem z dorobkiem 4 trafień został Radosław Piotrowski z Pogoni, a bramkarzem Tomasz Zenker z Łeby. Każda z drużyn otrzymała puchar i souveniry przygotowane przez Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Lęborku. Najlepszy strzelec i brakarz do domów powrócili z okolicznościowymi statuetkami.

W turnieju towarzyszącym, zwanym również „wspominkowym” wygrała Pogoń I w której składzie występowali czynni sportowo byli zawodnicy Pogoni (Michał Frącek, Arkadiusz Hebel, Michał Pietrzyk, Łukasz Kłos, Piotr Łapigrowski). Za nimi uplasowała się Pogoń II - Grzegorz Zieliński, Arkadiusz Gaffka, Patryk Małecki, Stanisław Falitarski, Damian Formela – syn Jarosława który również zagrał w turnieju). Dalsze lokaty zajęły drużyny Pogoń IV i III z „płynnym” składem a w drużynach tych zagrali weterani pomorskich boisk jak choćby Waldemar Walkusz, Tomasz Dołotko, Piotr Leyk, Ryszard Mondzelewski, Ryszard Tratto, Jarosław Formela, Andrzej Myszk czy znani obecnie z gry w Bytovii Tomek Pietrasik i Mariusz Kalamaszek. 5 pozycję zajęła drużyna złożona z kibiców.

W tej grupie jak się później okazało, końcowe klasyfikacje nie miały większego znaczenia, bowiem zwycięzcami tej imprezy byli wszyscy, dlatego też każdy zespół zajął miano najlepszej drużyny turnieju. Były puchary, dyplomy dla każdego zawodnika i kalendarz Pogoni na 2006 rok wydany przez futbolową sekcję.

Na turnieju powiedzieli:
Łukasz Kłos (Bytovia Bytów): Myślę że to bardzo udana impreza. Należy się z tego cieszyć ze przyjechało tyle zespołów i jest ciekawa rywalizacja. Wszystko traktujemy w formie zabawowej, nie ma żadnych złośliwości.
Jesteś wychowankiem lęborskiego klubu, gra w piłkę rzuciła Cię teraz do Bytowa. Jak wspominasz czas spędzony w Pogoni? Przewidujesz jeszcze do nas wrócić?
Tutaj nauczyłem się piłkarskiego abecadła, jestem niezmiernie zadowolony że jestem wychowankiem Pogoni Lębork i jest to klub najbliższy mojemu sercu. Zawsze będę tutaj miło wracał wspomnieniami i mam nadzieję że jeszcze przyjdą lepsze czasy dla lęborskiej piłki, dla lęborskiego zespołu. Przykro jest patrzeć i szukać w tych tabelach, w gazetach tych suchych wyników z meczów 5 ligowych pamiętając że jeszcze parę lat temu Pogoń grała z takimi zespołami jak Legia czy Polonia Warszawa. Na pewno miło wspominać te czasy a z drugiej powinno być to motywacją żeby coś zmienić, żeby było coraz lepiej.

Tomasz „Dołek” Dołotko: Jestem szczęśliwy że mogłem spotkać swoich kolegów z czasów III ligi. Szkoda że niektórych zabrakło (m.in. z Gdańska). Najważniejsze jest to, że mogliśmy się spotkać, porozmawiać, wymienić poglądy o życiu, poopowiadać gdzie kto pracuje, jaką ma rodzinę itp. Gra w III lidze była dla mnie najlepszym okresem patrząc na całe moje życie z tego względu że była to wielka przygoda. Rozmawiałem dziś z obecnym trenerem Piotrem Klechą któremu mówiłem że kiedyś Pogoń nie miała boiska, nie miała szatni, miała za to kibiców i drużynę. W tej chwili jest i boisko, są szatnie, jest organizacja a brakuje drużyny i atmosfery. W sumie drużyna w bólach się rodzi i wielkie słowa uznania dla Piotra Klechy że tą drużynę zdołał złożyć. Obecni zawodnicy powinni wiedzieć że gra w Pogoni to wielkie wyróżnienie bo to jest zespół z tradycjami, zespół który kiedyś grał w III lidze. Dziś grają w V lidze ale mimo tego gdy ktoś będzie dobrze grał to jest w stanie się wypromować bo Pogoń to jest Pogoń. To jest marka, bo są dziś zespoły które przez przypadek grają w 4 czy wyższej lidze ale na markę muszą sobie dopiero zapracować. Liczę że Pogoń się jeszcze odrodzi. My jako byli zawodnicy jesteśmy całym sercem za Pogonią. Taki zespół jest temu miastu potrzebny. Na nasze mecze przychodziło po dwa i pół tysiąca widzów, na meczu z Arką trzy i pół tysiąca i mam nadzieję że kiedyś te czasy powrócą

Piotr Klecha – trener Pogoni
Dziś w podwójnej roli trenera i turniejowego zawodnika?
W pierwszej roli nie, bo dziś jestem tutaj jako były zawodnik Pogoni Lębork. Niestety zdrówko już nie te, nie dałem rady dzisiaj zagrać , nie chciałem ryzykować. Jestem tutaj z chłopakami, wiele miłych chwil spędziłem tutaj jako zawodnik i wierzeę że jako trener też uda mi się takie miłe chwile przeżyć.

Dziś w tunieju grają seniorzy Pogoni, jak radzą sobie na hali?

Dzisiaj niestety nie jesteśmy w pełnym zestawieniu, dużo chłopaków ze względów zawodowych nie mogło wystąpić, ale najważniejsze jest to że mogliśmy się tutaj spotkać. W innych drużynach gra dużo naszych kolegów z boiska, jest więc na to popatrzeć.


Podsumowaniem rocznicowej imprezy było spotkanie władz miasta, sportowców, działaczy, zaproszonych gości w Zespole Szkół Gimnazjalnych SG nr 3. Rozpoczęto toastem „100 lat” dla klubu, a chwilę później po pierwszych przemowach historię sekcji piłki nożnej zreferował Tadeusz Piechowski. Z okazji 60-lecia LKS-u Pogoń prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej Henryk Klocek przyznał ludziom od lat związanym z klubem złote i srebrne odznaki Pomorskiego ZPN. Odznaki wręczał burmistrz Witold Namyślak i starosta Witold Piórkowski. Złotą odznakę otrzymał Zdzisław Król, Jerzy Sawicki, Mieczysław Kwidzyński, Andrzej Małecki, Józef Kos i Wiesław Białaszewski. Srebrną: Edward Jadeszko, Andrzej Kaufmann, Piotr Leyk, Piotr Konkel, Edmund Mach, Marian Mach, Marian Nisiewicz, Mirosław Pisarski i Stanisław Pokuć.

Okazją do wspomnień była multimedialna prezentacja najciekawszych zdjęć i wycinków prasowych z ostatnich 30 lat które z pasją i humorem komentowali uczestnicy spotkania.
Jubileuszowe imprezy na pewno można zaliczyć do udanych. Obchodzone były na miarę możliwości sekcji która tak jak wiele innych dziedzin naszego życia boryka się z trudnościami i finansowym deficytem.. Miejmy nadzieję że z okazji następnej rocznicy 65 czy też 70-tej wszyscy spotkają się w identycznym gronie, a sytuacja sekcji powróci choćby do stanu jaki wszyscy z sentymentem wspominali.

Wyniki:

TURNIEJ GŁÓWNY


Pogoń – Łebunia 2-1

Piotrowski, Trawiński – Kołodziejski

Leśnik – Chrobry 1-3
Mianowski – Tubacki 2, Kiełtyka

Łebunia – Leśnik 3-1
Zarach, Kołodziejski, Czaja – Jabłoński

Start - Pogoń 3-2
Orlańczyk 2, Kleina – Piotrowski 2

Leśnik – Start 0-1
Herman

Chrobry – Łebunia 0-2
Czaja, Brudzyński

Start – Chrobry 2-2
Orlańczyk, Herman – Krzyżanowski, Kiełtyka

Pogoń – Leśnik 1-2
Kozakiewicz – Jabłoński, Mianowski

Chrobry – Pogoń 0-2
Piotrowski 2

Łebunia – Start 0-1

Tabela:
Start Łeba 10 (7-3)
Pogoń Lębork 6 (5-7)
LKS Łebunia 6 (6-4)
Chrobry Charbrowo 4 (5-7)
Leśnik Cewice 3 (4-8 )


TURNIEJ TOWARZYSZĄCY:


Pogoń II – Pogoń Fans 1-0
Gaffka

Pogoń III – Pogoń IV 2-3
J. Formela, Mądzelewski – Szreder, Walkusz, D. Formela

Pogoń Fans – Pogoń III 2-2
Hrycyk, Kozłowski – Walkusz 2

Pogoń I – Pogoń II 2-2
Kłos, Łapigrowski - Pietrasik, Małecki

Pogoń III – Pogoń I 1-4

Myszk – Kłos 4

Pogoń IV – Pogoń Fans 1-0
Walkusz

Pogoń I – Pogoń IV 0-0

Pogoń II – Pogoń III 1-1

Gaffka – Pietrasik

Pogoń IV – Pogoń II 0-1
Gaffka

Pogoń Fans – Pogoń I 2-3
Krajdocha, Kapela – Łapigrowski 2, Hebel

Tabela:
Pogoń I 8 (9-5)
Pogoń II 8 (5-3)
Pogoń IV 7 (4-3)
Pogoń III 2 (6-10)
Pogoń Fans 1 (4-7)