{jgxtimg src:=[images/stories/alianz3.jpg] width:=[100] style:=[float:left;margin:5px] title:=["Tu na razie jest ściernisko, ale bedzie, ...nowy stadion" pokazuje Marek Piotrowski]} Coraz lepsza gra drużyny seniorów Pogoni Lębork i duża szansa na awans drużyny do IV ligi, a także perspektywa ME-2012, a co za tym idzie szansa dużych inwestycji w infrastrukturę sportową była przyczynkiem do odważnej decyzji naszej władzy - budujemy w Lęborku, a właściwie pod nim nowy stadion!

Europejskie trendy - stadion za miastem

Pytaniem na które musieli odpowiedzieć sobie projektanci nowego obiektu to jego lokalizacja. Tendencja światowa to budowanie stadionów na obrzeżach miast. W przypadku Lęborka będzie podobnie, jak z halą widowiskową na styku Gdańska i Sopotu. Nowy obiekt stanie kilkadziesiąt metrów od granic administracyjnych Lęborka na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska, pomiędzy Mostami, a Lubowidzem. W Planach Zagospodarowania Przestrzennego teren ten przeznaczony jest na sport i rekreację, co zresztą jest realizowane.  Dziś znajduje się tam pełno wymiarowe boisko piłkarskie, na którym odbywają się zawody gminnej ligi w piłce nożnej, na którym 3 lata temu Pogoń zagrała jedną ze swoich gier towarzyskich.

Stan i infrastrukturę stadionu przy Kusocińskiego zna praktycznie każdy i gruntowna modernizacja obiektu wydaje się niezbędna. Największą wartością obecnego obiektu jest lokalizacja. Malowniczy obszar u stóp wzgórz morenowych okalających Lębork, bliskość basenu, sklepów {jgxtimg src:=[foto/mapa.jpg] width:=[100] style:=[float:left;margin:5px;] title:=[W tym miejscu powstanie nowy lęborski stadion.]}(także tych wielkopowierzchniowych) sprawia, że teren stadionu staję się atrakcyjnym kąskiem dla develperów. Pierwszy ruch wykonano w Wejherowie PRZECZYTAJ TUTAJ, nieoficjalnie wiadomo, że w przypadku Lęborka również znalazł się inwestor chętny wybudować pierwsze w mieście strzeżone osiedle, właśnie pod adresem Kusocińskiego 56... Dwa z wariantów przebiegu obwodnicy Lęborka drogi ekspresowej S-6 (tzw. „Trasa Kaszubska"), której budowa przewidziana jest po roku 2013 , zakładają że będzie przebiegała ona w okolicach stadionu, a węzeł drogowy planowany w Mostach znajdzie się zaledwie 800 metrów od niego ułatwiając dojazd na obiekt. Zresztą ułatwień komunikacyjnych ma być znacznie więcej. Przy opracowywaniu koncepcji funkcjonalnej stadionu powrócił pomysł, który od lat przewija się w postulatach mieszkańców Mostów - przystanek kolejowy w tej miejscowości. Gruszek w popiele nie zasypuje też lęborska komunikacja. Wzorem innych polskich miast, co najmniej jeden z pojazdów MZK (prawdopodobnie żółty Autosan) zostanie przemalowany w barwy Pogoni i będzie jeżdżącą reklamą klubu. Widok biało-niebiesko-czerwonego autobusu linii nr 4 w napisem na tablicy elektronicznej "Pogoń - stadion" to obraz, na który czekają lęborscy kibice! Budowa podmiejskiego obiektu sportowego wymaga też innych nakładów komunikacyjnych. Najważniejsza z nich to zakup co najmniej 3 przegubowców i budowa dużej pętli autobusowej w Lubowidzu. W planach jest ścisła współpraca z klubem. Posiadacze karnetów będą mogli liczyć na darmowy przejazd autobusem w dniu meczu!

Kopiujemy od najlepszych
{jgxtimg src:=[images/stories/alianz2.jpg] width:=[100] style:=[float:right;margin-left:5px] title:=[Sylwetkę stadionu w Monachium zna każdy szanujący się kibic.]} O ile dyskusje w przypadku lokalizacji obiektu były gorące, o tyle w przypadku jego wyglądu decyzja była jednogłośna - kopiujemy od najlepszych! Pierwowzorem dla nowego stadionu jest Allianz Arena z Monachium, usytuowana podobnie jak nasz nowy stadion pod miastem, nieopodal autostrady. Analogii rzecz jasna jest więcej, a lęborski obiekt będzie mniejszą kopią obiektu w Monachium. Przypomnijmy, Allianz Arena to ultra-nowoczesny stadion wybudowany kosztem 280 mln euro przed Mistrzostwami Świata w Niemczech, na którym 9 czerwca 2006r. odbył się mecz otwarcia mistrzostw. Na co dzień stadion jest miejscem gry dwóch monachijskich klubów Bayernu i TSV 1860. Pieszczotliwie nazwany przez kibiców „Ponton" może pomieścić 59.416 widzów. Dla kibiców przygotowano 10 tysięcy miejsc parkingowych, restauracje, bary, sklepy sportowe i wszystko to, czym dysponują nowoczesne tego typu budowle na świecie plus to czego nie mają - świecąca fasadę z złożoną z kilku tysięcy neonowych paneli.

{jgxtimg src:=[images/stories/alianz1.jpg] width:=[135] style:=[float:left;margin-right:5px] title:=[Nowy stadion ma być gotowy do 2012 roku]} Lęborski stadion będzie 10-krotną miniaturką swojego pierwowzoru. 5.940 miejsc, tysiąc miejsc parkingowych (część na terenie byłego szybowiska), punkty gastronomiczne, bukmacherskie, toalety. Do tego nowoczesne szatnie, odnowa biologiczna, stanowiska komentatorów i infrastruktura techniczna dla lokalnych telewizji kablowych, które z pewnością będą transmitowały lub retransmitowały w swoich sieciach spotkania z udziałem Pogoni. Dla ograniczenia kosztów oraz wspierając lokalną przedsiębiorczość, ogłoszono przetarg na świecącą fasadę, który wygrało dobrze znane lęborczanom „Centrum Choinkowe". Adres nowego obiektu to Witosa 25, choć pojawił się pomysł na zmianę nazwy ulicy z nuty ludowej na tę sportową np. futbolową czy piłkarską. Sprawą otwartą jest też nazwa nowego stadionu. Sprzedaż nazwy stadionu to rzecz naturalna w klubach zachodnich czego przykładem jest m.in. Arsenal Londyn grający na Emirates Stadium, Bayern Monachium - Allianz Arena, czy PSV Eindhoven - Philips Stadion. Do sprzedaży nazwy stadionu przymierza się też Poznań PRZECZYTAJ TUTAJ. Jaką nazwę będziemy mieli w Lęborku? Nieoficjalnie mówi się o prężnej portugalskiej firmie sklepów dyskontowych mającej swoje oddziały w wielu miastach na Pomorzu.

Kolejny etap - EURO 2012
Szansę na wybudowanie „mini areny" pod Lęborkiem zwiększają mistrzostwa Euro 2012 i bliskość Gdańska, gospodarza imprezy. 80 km do stadionu Baltic Arena w Letnicy, 70 do lotniska w Rębiechowie stwarza szansę stworzenie w Lęborka bazy wypadowej dla jednej z drużyn mistrzostw. Nowoczesny stadion to za mało, by gościć uczestników Euro By tak się stało potrzebne jest wiele inwestycji, w tym baza hotelowo-wypoczynkowa która ma powstać nad Jeziorem Lubowidz, a dokładnie na terenie byłego ośrodka „Meprozetu". Postępująca globalizacja narzuca nowe rozwiązania przy budowie stadionu, mające za swój cel obniżenie kosztów. Operujące od kilku tygodni na nieużytkach pod Lubowidzem grupy geodetów wyznaczają granice tymczasowej „China-Village" dla budowniczych stadionu. Finał prac na obiektach olimpijskich w Pekinie powoduje znaczną nadwyżkę sił roboczych w Państwie Środka. Kilkusetosobowa grupa budowniczych stadionu olimpijskiego „Ptasie gniazdo" w Pekinie spodziewana jest już 1 kwietnia na terenie Polski. Od tej chwili, budowa nowego stadionu nabierze tempa.