Nie mamy dobrych wieści w temacie budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią na bocznej płycie stadionu w Lęborku. Mimo, że termin oddana boiska do użytku minął 30 maja na boisku oprócz prac ziemnych wykonanych jesienią, nie widać żadnego ruchu. Więcej światła na problem rzucił piątkowy artykuł redaktora Marcina Kapeli w „Echu Ziemi Lęborskiej”. Firma Panorama II z Gdyni, która wygrała przetarg na budowę pełnowymiarowego boiska nie przystąpiła do ostatniego etapu robót (fachowcy oceniają, że roboty jest na 2-3 tygodnie). Nieoficjalnie wiadomo, że związane jest to z problemami finansowymi firmy z Gdyni.
{jgxgal folder:=[images/stories/trol/boisko_4_06_2013] cols:=[4] title:=[Stan inwestycji na 4 czerwca 2013 roku]}
Inwestor, Urząd Miejski w Lęborku zapowiada rozpisanie nowego przetargu na dokończenie budowy boiska i aneksował umowę z Ministerstwem Sportu i Turystyki, na dofinansowanie tej ważnej sportowej inwestycji. Termin rozliczenia się z Ministerstwem minie teraz 30 października 2013r.
Czy to ostateczna data oddania inwestycji?

Teoretycznie data oddania boiska do użytku może być szybsza. Do wykonania oprócz położenia sztucznej murawy jest budowa ogrodzenia pola gry, zainstalowanie ok. 250 siedzisk na wałach przy boisku, zakup boksów dla zawodników rezerwowych. Stoją niestety też prace przy małym boisku trawiastym zlokalizowanym przy budowanym sztucznym. Tu na niekorzyść wpływa pogoda i pora roku. Jeżeli prace ruszą po wakacjach, do użytku boisko nie będzie prawdopodobnie zdatne wcześniej niż w połowie 2014 roku.

Jak przedłużająca się budowa wpływa na funkcjonowanie sekcji piłki nożnej Pogoni Lębork? O komentarz poprosiliśmy wiceprezesa Zarządu Pogoni ds. piłki nożnej Marcina Gosza.- Budowa sztucznej płyty i wyłączenie bocznego boiska z użytkowania wymusiła w klubie duże zmiany w organizacji procesu szkolenia sportowego. Wiedzieliśmy, że czas budowy będzie dla nas trudny i byliśmy na to przygotowani. Ponad setka młodych zawodników zamiast na stadionie trenuje teraz na „Orlikach”. Staramy się oszczędzać główne boisko, na którym czasem trenują seniorzy i juniorzy starsi, no i rozgrywane są mecze Pogoni i innych klubów, oraz organizowane są inne przedsięwzięcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Wiadomo, że stan głównej płyty przy tak intensywnej eksploatacji się pogorszył, dlatego ważne jest szybkie wybudowanie drugiego boiska.
Brak możliwości treningów przez kilka miesięcy na dużym boisku na pewno nie pomaga trenerom i zawodnikom. To dla nas niekomfortowa sytuacja, podobnie jak z powodu remontu konieczność gry wszystkich sparingów seniorów i juniorów poza Lęborkiem na sztucznych boiskach. Do tego zima była wyjątkowo długa i start rozgrywek się opóźnił. Plan finansowy na koszty transportu związany z wyłączeniem bocznego boiska znacznie przekroczył zaplanowane wydatki z miejskiej dotacji w zakresie sportu kwalifikowanego. Wciąż szukamy środków, by zasypać tą transportową dziurę. W połowie czerwca kończy się piłkarski sezon i zawodnicy mają wolne, więc boiska będą stały puste. 15-20 lipca powracamy na stadion i dobrze by było, gdyby drugie boisko na nas czekało.

Poprzednie artykuły o budowie sztucznego boiska na Stadionie Miejskim w Lęborku.