kadra_ozpn_8_04_1987_06_700px.jpg10 tysięcy widzów na Stadionie 650-lecia w Słupsku i oni…, zawodnicy Pogoni Lębork.
Kilka dni temu minęła 33. rocznica meczu kadry Słupskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej z Reprezentacją Polski. W tym wyjątkowym meczu 8 kwietnia 1987 roku wzięło dwóch reprezentantów Pogoni: Waldemar Walkusz i Roman Rubaj.
Kadra Polski pod wodzą Wojciecha Łazarka przygotowywała się wtedy do meczu eliminacyjnego Mistrzostw Europy z Cyprem, sensacyjnie zresztą zremisowanego w Gdańsku 0:0. Mecz w Słupsku był wielką atrakcją dla kibiców, a w kadrze województwa znalazło się wielu zawodników drugoligowego wtedy Gryfa Słupsk oraz piłkarze Czarnych Słupsk, Jantara Ustka, no i naszej Pogoni.

- Gdy otrzymaliśmy z Waldkiem powołania na ten mecz nie wierzyliśmy. Pogoń grała wtedy w „okręgówce” i naprawdę to było duże wyróżnienie dla 22-letniego zawodnika, którym wtedy byłem – wspomina Roman Rubaj. – Przed meczem był czas na zdobycie kilku autografów. Przywitać się i zamienić po zdaniu z takimi zawodnikami jak Robert Warzycha, Dariusz Dziekanowski, Mirosław Okoński, Jan Urban, Ryszard Tarasiewicz czy Jan Furtok to było dla młodego chłopaka „coś”.

- Grałem całą drugą połowę, w pierwszej grali głównie zawodnicy Gryfa – powraca do meczu sprzed 33 lat Waldemar Walkusz. – To, że wskoczyliśmy do kadry województwa słupskiego było lokalną sensacją, daliśmy radę. Miałem wtedy 24 lata, a gra przeciwko znanym reprezentantom Polski na pełnym stadionie to do dziś wielkie sportowe wydarzenie w moim sportowym życiu.

Biało-czerwoni wygrali mecz z kadrą SOZPN 5:1, a mecz jak relacjonował „Głos Pomorza” wyglądał tak: „Pierwsza połowa spotkania mogła przypaść do gustu sympatykom futbolu. Reprezentanci grali dość szybko, przeprowadzając większość akcji szczególnie lewym skrzydłem, na którym brylował najlepszy zagraniczny piłkarz Bundesligi – Mirosław Okoński. To właśnie po jego zagraniu (w 12 min.) Jacek Bayer strzałem głową uzyskał pierwszego gola. Gospodarze nie załamali się takim niekorzystnym obrotem sprawy, a coraz częściej zagrażali bramce J. Wandzika. W 18 minucie D. Kiersztyn nie wykorzystał idealnej sytuacji do zmiany rezultatu, zaś 6 minut później ten sam zawodnik nie trafił nawet do… pustej bramki. Wreszcie ambicja kadry wojewódzkiej została nagrodzona. Po silnym strzale bramkarz kadry, wypuścił piłkę z rąk i R. Bogdzia uzyskał wyrównanie. Radość kibiców nie trwała zbyt długo, bowiem nastąpiła seria udanych zagrań kadrowiczów. W 31 minucie wykonywali oni rzut wolny. D. Dziekanowski podrzucił piłkę do góry, a M. Okoński efektownym strzałem podwyższył rezultat na 2:1. Trzeciego gola zdobył minutę później L. Iwanicki, a czwartego w 41 min. D. Dziekanowski. W drugiej połowie tempo gry znacznie spadło. Gospodarze wyraźnie opadli z sił oddając pole rywalom. Gole jednak długo nie padały, w czym duża zasługa bramkarza Gryfa D. Wojtunia jak również niefrasobliwie strzelających. Na 2 minuty przed końcem spotkania J. Furtok uderzeniem z woleja ustanowił rezultat na 5:1. W sumie było to udane widowisko sportowe, a dochód powiększy konto budowy Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku.

Polska: Wandzik – Kubicki, Król, Matysik, Pawlak – Iwanicki, R. Warzycha, Ługowski – J. Bayer, Dziekanowski, Okoński. W drugiej połowie grali także: Kazimierski, Wijas, Prusik, Karaś, Urban, Tarasiewicz, Furtok.

SOZPN: Wojtuń – Żakieta, Zawadzki, Gierak, Gawroński, Wólczyński, Zaborowski, Kaczmarek, Wieliczko, Kiersztyn, Bogdzia oraz Walkusz, Rosołowski, Borowiec i Rubaj.

Na zdjęciach kadra SOZPN w ciemnych strojach.