f1_turniej_3_maja_2019_lebork_800px_05.jpgOgraniczenia związane w walką z COVID-19 mocno wpłynęły na życie piłkarskiej sekcji Pogoni. Wielotygodniowa przerwa w zespołowych treningach i rozgrywkach związana z epidemią koronawirusa wymusiła wdrożenie alternatywnych metod treningowych. Wchodzą one właśnie w drugi etap. Po zawieszeniu treningów 12 marca piłkarze wszystkich grup wiekowych oraz seniorzy trenowali indywidualnie w domach. Każdy z piłkarzy otrzymał wytyczne, a trenerzy starają się utrzymywać bezpośredni kontakt z zawodnikami czy rodzicami i wspólnie w ramach drużyn mobilizować się do indywidualnej aktywności.

Zluzowanie części ograniczeń przez rząd od 20 kwietnia pozwoli na rozwinięcie treningów o nowe elementy. Wszystko oczywiście z zachowaniem np. obowiązku izolacji. Otwarcie lasów i parków i zgoda na wyjścia rekreacyjne to szansa na trening biegowy i wykonywanie ćwiczeń na powietrzu. Równie ważna jest możliwość poruszania się w przestrzeni publicznej bez opieki rodziców dzieci powyżej 13 roku życia, z czego z pewnością skorzystają juniorzy „B” i „C”.

Jednym w przykładów pracy on-line jest kolejny plan treningowy przygotowany dla zawodników Junior „B” przez trenera Wojciecha Musułę. Młodzi zawodnicy po wykonaniu zadań dokumentują pracę zdjęciami czy filmami i przekazują trenerowi. Trener przesyła też swoje filmy z ćwiczeniami oraz daje wyzwania.

- W kolejnym module jaki przekazałem kilka dni temu moim zawodnikom zmienił się charakter zadań. Teraz każdy trening zaczyna się ćwiczeniami z piłką. Później zawodnicy pracują nad motoryką. Praca taka nie zastąpi treningów na boisku, ale na pewno pozwoli podtrzymać sprawność ogólną, czucie piłki – mówi trener Musuła. – Staramy się w zespole wzajemnie motywować, podejmować wyzwania no i przetrwać ten trudny czas. W planie mam zorganizowanie wideokonferencji w celu rozmowy z każdym zawodnikiem i wspólnego treningu.

- Obowiązek domowej izolacji to nie powód by zaprzestać ćwiczeń. Wprost przeciwnie, są one teraz jeszcze bardziej potrzebne. Plan dnia, samodyscyplina i zaangażowanie w rozwój na wielu polach to jedyna metoda by pożytecznie i efektywnie przetrwać ten czas - mówi Wiceprezes Zarządu Pogoni ds. piłki nożnej i trener grup juniorskich Marek Piotrowski. – Pogoń nie zawiesiła działalności, tylko zmieniła formułę aktywności. Staramy się motywować zawodników i pokazywać jak można trenować samemu w domu. Nie ma tygodnia, byśmy w mediach społecznościowych Klubu nie pokazywali ćwiczących piłkarzy Pogoni w każdym wieku. To ważne, by wszyscy byli zmotywowani i świadomi, że muszą być gotowi na powrót do treningów na boisku. Jak się skończą rozgrywki w IV lidze i juniorach nie wiemy. PZPN ma do 11 maja podjąć stanowisko.