boisko_zabiegi_maj_2020_01.jpgDobra pogoda sprzyja kolejnym zabiegom pielęgnacyjnym murawy na stadionie. Na zlecenie Centrum Sportu i Rekreacji w zeszłym tygodniu wykonano opryski na chwasty dwuliścienne, a w tym tygodniu kontynuowane są kolejne zabiegi regeneracyjne.
Na głównej płycie wykonano wertykulację, która polega na pionowym nacięciu darni. Płytkie pionowe cięcie ma na celu częściowe usunięcie strzechy powierzchniowej, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej. Dzięki temu zyskuje się zwiększenie elastyczności murawy oraz zwiększenie przepuszczalności gleby zagęszczonej w dolnych warstwach.

Kolejnym krokiem było piaskowanie. Zabieg ten stosuje się gdyż w miarę użytkowania darń staje się coraz bardziej zbita i słabo przepuszczalna. Cierpi na tym trawa, zwyciężają mchy, glony i chwasty. Piaskowanie polega na pokryciu jego powierzchni 3-5 milimetrową warstwą piasku. Zwiększa on przede wszystkim przepuszczalność i porowatość podłoża, dzięki czemu pojawiają się nowe, silniejsze korzenie i rozłogi traw, wygładza boisko, podwyższa poziom gruntu, co powoduje zagęszczenie murawy, eliminuje powierzchniową wilgotność i mazanie się gleby. Ma na celu przeciwdziałanie filcowatości traw, utrzymanie dobrej struktury gruntu oraz regulację przepustowości darni. Piaskowanie przynosi największe efekty stosując ten zabieg w połączeniu z wertykulacją i aeracją.Ten ostatni zabieg widoczny na materiale wideo także został wykonany na lęborskim boisku.


Aerację stosuje się w przypadku stosunkowo dużej eksploatacji nawierzchni trawiastych. Następuje wtedy ubicie wierzchniej warstwy podłoża, charakteryzujące się obniżoną porowatością. Powoduje to zmniejszenie dopływu powietrza do korzeni, a w konsekwencji pogorszenie jakości murawy. W tej sytuacji wskazane jest zastosowanie specjalnych urządzeń tzw. aeratorów. Zabiegi tego typu poprawiają stosunki powietrzno-wodne w podłożu, a tym samym przyczyniają się do polepszenia stanu trawników (masa korzeni traw zwiększa się, a darń trawnika wyrównuje). Ponadto po zastosowaniu tych prac wyraźnie zwiększa się zdolność darni do efektywnego wykorzystania składników pokarmowych, czy wody.

/foto: CSiR w Lęborku/

boisko_zabiegi_maj_2020_01.jpgboisko_zabiegi_maj_2020_02.jpgboisko_zabiegi_maj_2020_03.jpgboisko_zabiegi_maj_2020_04.jpgboisko_zabiegi_maj_2020_05.jpgboisko_zabiegi_maj_2020_06.jpg