{jgxtimg src:=[images/stories/pogon65lat.jpg] width:=[100] style:=[float:left;margin-right:5px]}Historia piłkarskich pojedynków Pogoni i Bałtyku to nie tylko emocje na boisku, to również świetna atmosfera na trybunach. Zaprzyjaźnieni kibice obu klubów zawsze przygotowywali barwną oprawę spotkań, tym razem ma być tak samo. Jubileuszowy mecz na 65 lat Pogoni odbędzie się w niedzielę 4 lipca o godz. 15 na Stadionie Miejskim w Lęborku.

Dziś oba klubu dzieli różnica aż 3 klas, gdyż Bałtyk gra obecnie 2 lidze. Ostatni raz jedenastki Bałtyku i Pogoni stanęły w ligowe szranki w sezonie 2003/2004 w ramach rozgrywek pomorskiej IV ligi. Jesienią Bałtyk rozbił Pogoń aż 4:0. Trzy bramki w tym meczu strzelił dla Bałtyku znany także dzięki grze w Pogoni Artur Rosiński. Na wiosnę piłkarzom Pogoni nie udał się rewanż w Lęborku i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Ostatnie ligowe zwycięstwo nad Bałtykiem Pogoń odniosła w sezonie 2002/2003 zwyciężając w Gdyni 1:2. Bramkę na wagę trzech punktów strzelił dla Pogoni Michał Pietrzyk, późniejszy reprezentant biało-niebieskich. Najwięcej emocji kibicom dostarczały pojedynki obu drużyn na III ligowym szczeblu. W sezonie 1997/98 na jesieni Bałtyk zwyciężył 2:4, Pogoń natomiast zrewanżowała się wiosną wygrywając w Lęborku 3:1. Zacięta walka toczyła się również w sezonie 1999/2000. Był to ostatni sezon Pogoni w III lidze, mimo to lęborczanom udało się pokonań biało-niebieskich w stosunku 3:2.

Historię klubu Pogoń Lębork można przeczytać TUTAJ .

Bałtyk Gdynia, nasz jubileuszowy rywal to z pewności jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych wybrzeżowych klubów sportowych. Powstanie gdyńskiego klubu datuje się na okres przedwojenny, a konkretnie rok 1930. Wtedy to w robotniczej dzielnicy portowego miasta, Grabówku, powstał dzisiejszy SKS. Pierwsze lata działalności klubu są nierozerwalnie związane z postacią Stefana Salnica – właściciela warsztatu blacharskiego w Gdyni Grabówku, pierwszego działacza. Dzięki jego staraniom Bałtyk otrzymał patronat Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która przyznała klubowi lokal, boisko oraz pomoc materialną. W 1932 roku oficjalnie przyjęto nazwę klubu Robotniczy Klub Sportowy „Bałtyk” Gdynia. Rok później gdynianie przystąpili po raz pierwszy do rozgrywek piłkarskich startując w ówczesnej C-klasie. W ciągu dwóch lat „Bałtyk” zdołał awansować do A – klasy. Rok 1936 okazał się przełomowy w historii klubu. „Bałtyk” przeszedł pod opiekę Rady Interesantów Portu w wyniku czego zmianie uległa nazwa klubu na Portowy Klub Sportowy „Bałtyk” Gdynia. Rok później „Bałtyk” zakotwiczył w nowej siedzibie klubu przy ulicy Węglowej. Jeszcze przed wojną w gdyńskim klubie powstają sekcje: bokserska i gier zespołowych (siatkówki oraz koszykówki). Tuż przed wybuchem II wojny światowej liczący ponad 390 członków „Bałtyk” był największym i najprężniej działającym klubem w Gdyni.

Wojenna zawierucha odbiła swoje piętno na działalności klubu. Represjonowano działaczy, nieoficjalne mecze odbywały się w konspiracji. Po wojnie nowy rozdział w historii klubu rozpoczął się w 1956 roku kiedy to „Bałtyk” przystąpił do rozgrywek w III lidze. Po trzech latach rywalizacji na tym szczeblu „Bałtyk” awansował do II ligi. Awans był wynikiem zajęcia pierwszego miejsca w gdańskiej lidze wojewódzkiej. Następnym krokiem były gry barażowe z Pogonią Barlinek, Stalą Włocławek, Warmią Olsztyn i Mazurami Ełk. W rywalizacji tych drużyn biało-niebiescy okazali się najlepsi i zostali pierwszym gdyńskim klubem który wywalczył dla Gdyni ligę piłkarską na szczeblu centralnym. . W sezonie 1962/63 gdynianie zajęli 15 miejsce i wraz z Polonią Gdańsk spadli z II ligi. W pierwszym sezonie po spadku Bałtyk stoczył morderczą walkę w lidze wojewódzkiej o 1 miejsce i awans do II ligi z „Arką”. Rozstrzygnięcie padło w ostatnim meczu sezonu , derbowym pojedynku gdyńskich drużyn. Remis 1:1 dał promocję „Arce”. Awans nie powiódł się również sezonie 1964/65. Dopiero w sezonie 1972/73 po zajęciu drugiego miejsca w „Bałtyk” wraz ze Stoczniowcem Gdańsk awansował do II ligi. W 1977 roku na ławce trenerskiej gdynian zasiadł Wojciech Łazarek. Był to pierwszy krok do finalizacji marzeń o awansie do pierwszej ligi. Pierwsze podejście „Bałtyk” zaliczył w sezonie 1978/79. W dramatycznych okolicznościach remisuje z Zawiszą Bydgoszcz 0:0 i przegrywa rywalizację o awans do I ligi z bydgoską „Zetką”. Ten kluczowy pojedynek obserwowało w Gdyni 12 tysięcy kibiców. Upragniony awans do najwyższej klasy rozgrywkowej przyszedł w sezonie 1979/80, po 11 sezonach bojów w II lidze. Debiutancki sezon był zarazem najlepszym osiągnięciem w historii klubu. 6 miejsc na finiszu sezonu 1980/81 dało Bałtykowi taką samą pozycję jak renomowany „Śląsk” czy „Legia”. Do tytułu wicemistrza Polski zabrakło gdynianom 1 punktu. W następnych latach Bałtyk plasował się okolicach środka tabeli. Łącznie biało-niebiescy na boiskach I ligi występowali przez 7 sezonów rozgrywając 310 spotkań, zdobywając 186 pkt., przy bilansie bramkowym 184:247. Odniesiono 64 zwycięstwa, 61 remisów i 85 porażek.

Najnowsza historia gdyńskiego klubu to tułaczka po III i IV lidze. Dopiero sezon 2008/2009 dał „Bałtykowi” powrót do rozgrywek szczebla centralnego, w nowej II lidze.