W sobotę 6 sierpnia o godz. 17 meczem w Lęborku Pogoń – KKS Włókniarz 1925 Kalisz rozpoczynamy historyczny, bo trzecioligowy sezon 2016/2017. Ekstremalnie krótka przerwa letnia przyniosła w drużynie Pogoni wiele zmian kadrowych. Zespół został wydatnie wzmocniony. Nie zmieniło się jedno. Ciężka i konsekwentna praca na treningach, mocny obóz, wymagający sparingpartnerzy. Do sezonu wszyscy podchodzą zmotywowani i pełni nadziei. Że łatwo nie będzie to oczywiste. III liga po reformie obejmuje aż 1/4 kraju, a Pogoń czekają dalekie wyprawy do województwa Wielkopolskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Pomorskiego.
Podsumujemy zatem okres przygotowawczy, gry kontrolne i zmiany kadrowe:
Podsumujemy zatem okres przygotowawczy, gry kontrolne i zmiany kadrowe:
Przerwa po zdobyciu regionalnego Pucharu Polski w Rumi trwała praktycznie tydzień. Pod koniec czerwca zostaliśmy zaproszeni do rozegrania w Gniewinie meczu towarzyskiego z renomowaną drużyną z Serbii i uczestnikiem europejskich pucharów Partizanem Belgrad. 9 lipca to piłkarskie święto w Cewicach i jubileuszowy mecz obchodzącego swoje 30-lecie, beniaminka V ligi Leśnika Cewice. Dominacja Pogoni w tym meczu nie podlegała dyskusji. Rozpoczął się długi okres testowania, a potem kontraktowania kandydatów do gry w Pogoni. Służył temu sparing z Kaszubią Kościerzyna (IV liga) rozpoczynający tygodniowy obóz przygotowawczy. Zakończył go mecz rundy wstępnej Pucharu Polski z Kotwicą Kołobrzeg, zakończony wysokim zwycięstwem gości 0:6. Kolejne dni to piłkarski maraton z Gryfem Wejherowo, Spartą Sycewice i Olimpią Elbląg. Wyniki na boisku, a warto dodać, że trener Walkusz dał pograć każdemu z zawodników napawały optymizmem. Minimalna porażką z Gryfem (1:2), wygrana ze Spartą (2:0) i zwycięstwo 2:1 z drugoligową Olimpią Elbląg pokazało, że w naszej drużynie drzemie potencjał. Letnie przygotowania zakończył mecz z czołową drużyną z Zjednoczonych Emiratów Arabskich Al Nasr Club Dubaj. Zespół z Półwyspu Arabskiego do sezonu przygotowuje się w Gniewinie.
Wyniki, relacje, skróty wideo z meczów Pogoni w przerwie letniej (kliknij by zobaczyć więcej):
Partizan Belgrad – Pogoń 3:0
Leśnik Cewice – Pogoń 0:10
Pogoń – Kaszubia Kościerzyna 2:3
Pogoń – Kotwica Kołobrzeg 0:6 (PP)
Pogoń – Gryf Wejherowo 1:2
Pogoń – Sparta Sycewice 2:0
Olimpia Elbląg – Pogoń 1:2
Al Nasr Club Dubaj – Pogoń 3:0
Trzecioligowe wyzwanie wymusiło wzmocnienie zespołu. O tym i o wielu innych sprawach zwiazanych ze swoją pracą mówił w wywiadzie na naszych łamach prezes sekcji piłki nożnej Pogoni Marek Piotrowski "Awans to efekt ciężiej pracy przez ostatnie lata" - TUTAJ Kadra jaką do dyspozycji miał w rundzie wiosennej trener Walkusz nie była zbyt szeroka. Sytuację komplikowała też poważna kontuzja Mateusza Madziąga, wyłączonego przez kilka miesięcy z gry. Ofensywa transferowa zakończyła się transferem ośmiu nowych zawodników, dziewiątym w trakcie, a półroczne wypożyczenie z Arki na transfer definitywny do naszego klubu zamienił Maciej Wardziński.
- Mieliśmy trzon 14-15 zawodników plus te wzmocnienia i można powiedzieć, że zespół jest zbudowany z wizją i rozsądnie – podsumowuje kadrowe ruchy trener Waldemar Walkusz. - Straciliśmy jednego kluczowego zawodnika, jakim był Rafał Morawski. Bardzo żałuje, że nie ma go już w zespole, ale jak teraz patrzę, to był to jego wybór. Pozyskaliśmy wielu wartościowych zawodników, którzy będą prowadzić grę i to napawa optymizmem. Zdecydowanie mamy teraz zespół o klasę lepszy. W obronie sytuacja jest kapitalna. W 4 lidze mieliśmy dwóch stoperów i przekwalifikowany Haraszczuk, który wyjechał w trakcie sezonu. Teraz mamy czterech środkowych obrońców. Coraz lepiej spisuje się Kuba Nowakowski, bardzo fajna koordynacja, dobrze panuje nad piłką, musi się wkomponować. Mając taką czwórkę można grać trójką, z Szałkiem i Kochankiem lekko na boku. Patrząc na całość niesamowicie zmieniły się możliwości. Mam teraz duży komfort w ustawieniu. Prawie na każdą pozycję mamy po dwóch zawodników.
Na bramce szykuje się ciekawa rywalizacja. Michał Katzor w ostatnim sezonie trzymał wysoki poziom i wywalczył awans do III ligi. Pozyskany z Kaszubii Kościerzyna Mateusz Machola z kolei w III lidze grał już dwa sezony i jeżeli prześledzić jego zawodniczą drogą ma on tzw. „papiery na granie”. Nie odpuszcza Patryk Labuda, którego atutem jest nie tylko tytaniczna praca z trenerem bramkarzy Piotrem Leykiem, ale też status młodzieżowca.
Defensywa jak wspomniał wyżej trener Walkusz to nasza chyba najmocniejsza formacja. Na środku kapitan Wojciech Musuła, klasa sama w sobie. Adriana Kochanka przedstawiać za bardzo nie trzeba. 50 występów na poziomie II ligi i możliwość gry jako defensywny pomocnik to nie jedyny atuty „Kochana”. Nowym zawodnikiem jest ambitny Michał Szałek z Gwardii Koszalin. To że zdecydował się na Lębork to tylko zasługa trenera Walkusza. 5 występów w I lidze, 90 w II i 161 w III pokazuje, że nasz defensor ma wielkie doświadczenie i umiejętności. Kolejnym wysokim środkowym obrońcą jest Jakub Nowakowski. Chyba nie przesadzimy pisząc o nim „ikona Biskupca”. To właśnie w Tęczy Biskupiec, 4. drużyny IV ligi warmińsko-mazurskiej Nowakowski spędził całe swoje sportowe życie tj. 16 lat, będąc w ostatnich latach kapitanem zespołu. Do Lęborka przyjechał za narzeczoną. Piękna historia i ciekawy zawodnik.
Na boku obrony najczęściej grał Krzysztof Skibicki (po lewej) i Mateusz Wesserling (po prawej). W gotowości gry na tej pozycji jak i w linii pomocy jest mający najwięcej występów w Pogoni Mateusz Stankiewicz, oraz powracający po rocznej przerwie z powodu kontuzji Łukasz Janowicz. W przyszłym tygodniu do zespołu ma oficjalnie dołączyć z Bałtyku Koszalin Jakub Drozdowski.
Defensywni pomocnicy to zawodnicy, których grę często nie widać, a wykonują kawał dobrej roboty. W grach sparingowych na tej pozycji najczęściej był wystawiany Mateusz Sychowski mogący grać też bardziej z przodu, jak i pozyskany z Luzina Jakub Tobiaski. Szybko po kontuzji do zdrowia wrócił Gracjan Miszkiewicz, to kolejny silny punkt w kadrze.
Boczni i środkowi pomocnicy to stały egzekutor rzutów wolnych z prawej strony boiska Łukasz Kłos, czyli człowiek z Lęborka o bardzo bogatej przeszłości, sportowej oczywiście :-) oraz młodzieżowiec Mateusz Sadowski. Na skrzydle często grał reprezentant Reprezentacji Polski Wojska Polskiego w piłce nożnej Damian Formela, a także pozyskany z Gryfa Słupsk Patryk Pytlak. Miłym zaskoczeniem może jesienią być postawa środkowego pomocnika Fabiana Słowińskiego. Mimo 23 lat to wciąż duży potencjał i doświadczenie zbierane na trzecioligowych boiskach (ostatnio Gwardia Koszalin).
No i atak. Jak strzelać potrafi Maciej Wardziński widzieliśmy wiosną. Dobra wiadomość jest taka, że po długich negocjacjach z Arką Gdynia zawodnik po półrocznym wypożyczeniu zagra u nas na stałe. Pomagać mu będzie inny ciekawy piłkarz, najlepszy strzelec Stolemu Gniewino Mateusz Wachowiak. Podobnie jak wcześniej prezentowany Tobiaski Wachowiak w tym ubiegłym sezonie strzelił Pogoni gola. Czy to sposób na dołączenie do drużyny z Lęborka? Widać, że tak. Wszyscy czekamy na wyzdrowienie Mateusza Madziąga. Gra naszego wychowanka w ostatnim sezonie była na wysokim poziomie, a zawodnik bardzo się rozwinął. Czwartym napastnikiem będzie młody Kamil Klimas.
Kadra Pogoń Lębork, III liga sezon 2016/2017 - jesień
Bramkarze:
- Patryk Labuda
- Michał Katzor
- Mateusz Machola
Obrońcy:
- Wojciech Musuła
- Adrian Kochanek
- Krzysztof Skibicki
- Łukasz Janowicz
- Mateusz Wesserling
- Michał Szałek
- Jakub Nowakowski
- Jakub Drozdowski
Pomocnicy:
- Mateusz Sychowski
- Mateusz Stankiewicz
- Mateusz Sadowski
- Gracjan Miszkiewicz
- Patryk Pytlak
- Łukasz Kłos
- Jakub Tobiaski
- Fabian Słowiński
Napastnicy:
- Mateusz Madziąg
- Maciej Wardziński
- Kamil Klimas
- Mateusz Wachowiak
Trener: Waldemar Walkusz
Trener bramkarzy: Piotr Leyk
Kierownicy Drużyny: Dariusz Zygmuntowski i Czesław Szydłowski
Przyszli: Michał Szałek (Gwardia Koszalin), Patryk Pytlak (Gryf Słupsk), Mateusz Wachowiak (Stolem Gniewino), Kamil Klimas (Karol Pęplino), Jakub Nowakowski (Tęcza Biskupiec), Jakub Tobiaski (Wikęd/GOSRiT Luzino), Fabian Słowiński (Gwardia Koszalin), Mateusz Machola (Kaszubia Kościerzyna), Jakub Drozdowski (Bałtyk Koszalin).
Odeszli: Przemysław Kuss (KS Chwaszczyno?), Rafał Morawski (Celtic Reda), Yegor Bych, Łukasz Łapigrowski, Michał Fudala (Anioły Garczegorze), Maciej Wierzbowski i Paweł Labuda (Leśnik Cewice)
Terminarz Pogoń Lębork (jesien 2016)
6 sierpnia 2016 (sobota) g. 17
Pogoń Lębork - KKS Włókniarz 1925 Kalisz
13 sierpnia 2016 (sobota) g. 17
Sokół Kleczew - Pogoń Lębork
21 sierpnia 2016 (niedziela) g. 17
Pogoń Lębork - Leśnik Manowo
30 sierpnia 2016 (wtorek) g. 17
Górnik Konin - Pogoń Lębork
3 września 2016 (sobota) g. 17
Pogoń Lębork - Świt Skolwin (Szczecin)
10 września 2016 (sobota) g. 17
Pogoń Lębork - Chemik Bydgoszcz
18 września 2016 (niedziela) g. 12
Bałtyk Gdynia - Pogoń Lębork
24 września 2016 (sobota) g. 16
Pogoń Lębork - Elana Toruń
1 października 2016 (sobota) g. 16
Polonia Środa Wielkopolska - Pogoń Lębork
8 października 2016 (sobota) g. 16
Pogoń Lębork - Vineta Wolin
16 października 2016 (niedziela) g. 11
Pogoń II Szczecin - Pogoń Lębork
22 października 2016 (sobota) g. 15
Pogoń Lębork - Lech II Poznań
29 października 2016 (sobota) g. 15
KS Chwaszczyno - Pogoń Lębork
5 listopada 2016 (sobota) g. 14
Pogoń Lębork - Jarota Jarocin
11 listopada 2016 (piątek) g. 13
Gwardia Koszalin - Pogoń Lębork
19 listopada 2016 (sobota) g. 14
Pogoń Lębork - Wda Świecie
26/27 listopada 2016
GKS Przodkowo - Pogoń Lębork