ranking2.jpgPolska Federacja Sportu Młodzieżowego przy współpracy Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki przystąpiła do podsumowania zmagań współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży za 2011 rok. Zestawienie przygotowane przez PFSP obrazuje w sposób kompleksowy poziom sportowy młodych Polaków w rozbiciu na poszczególne województwa, powiaty, gminy oraz kluby sportowe. W gąszczu cyfr i tabel pokusiliśmy się o analizę osiągnięć młodych sportowców z terenu naszego miasta i powiatu. Przypatrzeliśmy się również sytuacji poszczególnych klubów sportowych.

Klasyfikację tę warto odnieść do ostatniej uchwały Rady Miasta Lęborka z 25 października 2011r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu w mieście Lęborku, która wywołała dużo emocji, a także do dyskusji na temat podziału dotacji z budżetu miasta na sport. A że czas przyznawania środków lada chwila dyskusja ta przybiera na sile. Co roku gmina miasto Lębork przeznacza duże środki finansowe na funkcjonowanie klubów sportowych w naszym mieście i co roku kwestią sporną pozostaje sposób podziału miejskich grantów. Kluby na szalę stawiają swoje sportowe osiągnięcia deprecjonując często osiągnięcia innych. Ostatnimi czasy najwięcej krytycznych uwag dot. sposobu podziału środków na sport miały stowarzyszenia które w powyższym zestawieniu zajmowały dość niskie lokaty. Miejmy nadzieję, że po zapoznaniu się z wynikami rankingu nabiorą one dystansu i pokory wobec rzeczywistości.

Wśród głównych kryteriów oceny pod uwagę brane były wyniki osiągane w takich imprezach jak:

  • Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
  • Mistrzostwa Polski Juniorów
  • Ogólnopolska Olimpiada Dzieci i Młodzieży
  • Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
  • Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików

Ponadto klasyfikacja prowadzona była w 4 kategoriach wiekowych: młodzik, junior młodszy, junior, młodzieżowiec. W zestawieniu ujęto 357 powiatów, 812 gmin oraz 2788 klubów sportowych z całej Polski.

W klasyfikacji województw najlepsze okazało się Mazowieckie, wyprzedzając Śląskie i Wielkopolskie. Na wysokim 7 miejscu znalazło się województwo Pomorskie. W ogólnopolskim rankingu powiatów, lęborski znalazł się na niezłym 99 miejscu wśród 357 innych powiatów. W województwie pomorskim zajęliśmy natomiast wysoką 6 lokatę. Wyprzedziły nas tylko duże ośrodki takie jak: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk oraz powiat kartuski. Jeszcze lepiej Lębork wypadł w klasyfikacji gmin. 5 miejsce w województwie i 87 w Polsce to bardzo przyzwoity wynik. W naszym regionie wyprzedziły nas tylko duże gminy miejskie czyli: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk. Za nami był m.in. Tczew, Chojnice, Starogard Gdański, Wejherowo, Bytów czy Kościerzyna.

Wysoka pozycja Lęborka może napawać dumą i jest dowodem, że środki przekazywane przez miasto są przez sportowców dobrze zagospodarowane czego dowodem jest wysoki poziom zawodników i klubów. Kontynuacja takiego modelu finansowania i budowa kolejnych obiektów sportowych (mamy nowoczesną halę widowiskowo-sportową, Pływalnię Miejską, „Orliki”, lada chwila lodowisko, a w planach jest pełnowymiarowe boisko ze sztuczną murawą) przynosi wymierne efekty i jest gwarantem dalszych sukcesów.

Najbardziej interesującą wydała się jednak klasyfikacja poszczególnych klubów sportowych. W stawce 2788 klubów sklasyfikowano 8 przedstawicieli naszego powiatu. W skali kraju bezkonkurencyjny okazał się WKS Śląsk Wrocław. Kolejne miejsca przypadły dużym klubom akademickim: AZS AWF Katowice oraz AZS AWF Warszawa. Na wysokim 5 miejscu znalazł się również gdański AZS AWFiS. Widać więc wyraźnie, że największe sukcesy odnoszą kluby wielosekcyjne biorąc na siebie ciężar szkolenia setek młodych ludzi w wielu dyscyplinach sportowych. Poziom szkolenia w tych ośrodkach jest na bardzo dobrym poziomie stąd sporo sukcesów i czołowe miejsca w ogólnopolskiej klasyfikacji.

Jeśli chodzi zaś o lęborskie podwórko najwyżej sklasyfikowanym klubem został UKS Jedynka Solex Lębork, który zajął 281 miejsce w skali kraju. Drugim klubem jest LOK Lider-Amicus Lębork na 410 pozycji. Trzecią siłą Lęborka jest najstarszy, zarazem jedyny w stawce klub wielosekcyjny z Lęborka LKS Pogoń, który zajął 843 pozycje w kraju. Lokata byłaby jeszcze wyższa gdyby nie osobne notowania piłkarskiej drużyny Pogoni Ratusza Lębork. Przyczyn tego dziwnego rozróżnienia nie znamy.

Zarówno pływacy z Solexu jak i strzelcy z Lidera mogą poszczycić się sukcesami ogólnopolskimi i międzynarodowymi. Warto jednak podkreślić, iż szkolenie w dyscyplinach indywidualnych ma inną specyfikę niż to w sportach drużynowych, które jest domeną Pogoni. Lęborska Pogoń to od lat wizytówka naszego miasta, marka rozpoznawalna w regionie i w całej Polsce. Sekcje tenisa stołowego, piłki nożnej i koszykówki rok rocznie szkolą setki młodych adeptów sportu, a systematyczna praca szkoleniowa przynosi wymierne efekty.

Kolejne kluby z powiatu lęborskiego zajęły następujące lokaty:

  • 899. SPS Lębork (siatkarze)
  • 1290. UKS Ekonomik Maratończyk Lębork (biegacze)
  • 1857. Pogoń Ratusz Lębork (piłka nożna)
  • 1883. GKS Tęcza Nowa Wieś Lęborska (tenis stołowy)
  • 1994. LBK Braci Petk Lębork (biegacze)
  • 2511. LUKS Olimp Lębork (pływanie)

Pełna klasyfikacja dostępna pod adresem: http://www.msport.home.pl/wyniki.htm . Dane na dzień 22.10.2011 przygotowane przez Dział Analiz Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego.