{jgxtimg src:=[images/stories/trol/trybuna_nowa_20_10_2014/trybuna_06_net.jpg] width:=[99] style:=[float:left;margin-right:5px] title:=[Wizualizacja nowej trybuny na Stadionie Miejskimj]}Boisko ze sztuczną nawierzchnią, nowe ogrodzenie, bieżnia i zdalne nawadnianie płyty głównej to najważniejsze inwestycje prowadzone w ostatnich latach na Stadionie Miejskim w Lęborku. Kolejnym etapem modernizacji obiektu zgodnie z zapowiedziami władz miasta ma być modernizacja zaplecza socjalnego i trybuny głównej. Właśnie poznaliśmy projekt koncepcyjny trybun wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym, który jest materiałem wyjściowym do ostatecznego projektu budowlanego.
{jgxgal folder:=[images/stories/trol/trybuna_nowa_20_10_2014] cols:=[4]}
Co zawiera przygotowana przez mgr inż. arch. Macieja Szpilewicza koncepcja?
Nowa trybuna połączona będzie z zapleczem administracyjno-socjalnym i zaprojektowana zostanie tak by spełniała wymogi licencyjne dla II ligi. Projekt przewiduje 1086 indywidualnych miejsc siedzących z oparciami w tym 286 miejsc zadaszonych. Dodatkowo w budynku na piętrze z widokiem na murawę, znajdować się będzie pomieszczenie VIP dla 16 osób.
Budynek został zaprojektowany na wprost linii środkowej boiska. Jego forma jest prosta, dwukondygnacyjna, z dachem wysuniętym w stronę trybun pełniąc w ten sposób funkcję ich zadaszenia. Powierzchnia użytkowa wynosi ok. 680 metrów na 2 kondygnacjach. Parter dodatkowo jest podzielony na dwie strefy z osobnymi wejściami. Część ogólnodostępna z sanitariatami dla kibiców, oraz część dostępna tylko dla zawodników. Znajdują się tu 4 szatnie dla zawodników z wejściem na murawę stadionu lekkoatletycznego przez womitorium, oraz z dwoma wyjściami na boisko piłki nożnej. Dodatkowo zlokalizowana jest tu szatnia dla sędziów, pokój dla obserwatorów, pomieszczenie pierwszej pomocy, dwa pomieszczenia gospodarcze, wc ogólnodostępne dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz portiernia.
Piętro w przeciwieństwie do parteru przyjmuje funkcję reprezentacyjną - do obsługi gości i mediów. W głównym holu znalazło się pomieszczenie VIP. Dalej korytarzem ciągnącym się w obie strony można dojść do pomieszczeń biurowych wyposażonych w kuchnie, sali konferencyjnej, sali prasowej, stanowisk komentatorskich, sanitariatów, pomieszczeń technicznych. W narożnym pomieszczeniu od strony wejścia na teren stadionu znalazło się pomieszczenie nadzoru do obsługi monitoringu całego terenu, z widokiem na najistotniejsze miejsca, czyli wejście na teren stadionu, murawa oraz trybuny.
Budynek został zaprojektowany w konstrukcji stalowej, z elewacją wykończoną płytami warstwowymi w dolnej części, oraz całkowitym przeszkleniem kondygnacji górnej, zapewniając w ten sposób odpowiednią widoczność murawy stadionu.
Całość wygląda ciekawie i zdecydowanie poprawiłaby komfort oglądania imprez sportowych na stadionie i to nie tylko tych piłkarskich, ale też lekkoatletycznych. Takie standardy obowiązują już na wielu obiektach sportowych na Pomorzu.
Jako, że jest to dopiero wstępna koncepcja warto zwrócić uwagę na elementy których jeszcze nie zaprojektowano, a o których warto pomyśleć. Bardzo praktycznym elementem byłoby wybudowanie bezpośrednich wyjść – tuneli z budynku na oba boiska (główne naturalne i sztuczne), oraz ulokowanie w budynku siłowni i miejsca na odnowę biologiczną. Dziś na stadionie brakuje także dużego, wyposażonego w przewiewne boksy pomieszczenia na sprzęt sportowy dla trenerów drużyn młodzieżowych.
Kiedy nowa trybuna i budynek socjalno-administracyjny będzie zrealizowany? Data nie jest znana, choć wydaje się, że nie będzie to odległy termin. Wiele zależy od dofinansowania unijnego, ministerialnego czy innego którego poszukuje Miasto Lębork.